Házi hordós savanyúság
"Itt van az ősz, itt van újra" - írta Petőfi. A konyhában tevékenykedő családtagoknak ez egyben azt jelenti, hogy eljött a télre való felkészülés ideje is! Mai posztunkban egy általam kedvelt savanyúságot szeretnék bemutatni, ami a hordós savanyúság névre hallgat, és a kockás abroszok elengedhetetlen kelléke! Nézzük is hát hogyan készül a savanyúság nálunk, a Kockás Abroszon!
Hozzávalók a léhez:
- 2 l víz
- 6 dl ecet
- 50 dkg cukor
- 10 dkg só
- 1/2 csomag mustármag
- 1/2 csomag babérlevél
- 1/2 csomag egészbors
- 1/2 csomag koriander
- egy kisebb szál torma lereszelve
Később, miután kihűlt:
- 3 mokkáskanál borkénpor
- 3 mokkáskanál szódabikarbóna
- fél csomag szalicil
Hozzávalók az alaphoz:
- 3 kg kígyóuborka
- 2 fej fejeskáposzta
- 3 kg paprika
- 3 kg vöröshagyma
A hordós savanyúság elkészítése rém egyszerű, nincs más dolgunk, mint a piacon vagy a boltban megvenni a hozzávalókat, majd a hagymát, paprikát, káposztát és uborkát egy arra alkalmas eszközzel felszeletelni és egy nagy edénybe (hordóba) helyezni! Ezek után félretesszük és elkészítjük az alaplevet.
Fontos, hogy a fent említett alaplé hozzávalók mennyisége ehhez a mennyiségű zöldségekhez van kiszámítva, tehát ha valaki kevesebbet szeretne csinálni, azt arányosan ki kell számolni! Az összes hozzávalót egy nagy lábosba öntjük és felforraljuk, majd forrástól számítva 5 percig forrni hagyjuk. Ha kihűlt, akkor hozzákeverünk 3 mokkáskanál borkénport, 3 mokkáskanál szódabikarbónát és fél csomag szalicilt. Mielőtt beleöntenénk, fakanállal megnyomkodjuk a vödörben lévő zöldségeket, majd fogjuk a levünket és szép lassan rá lehet önteni a felszeletelt zöldségekre. Aki nem szereti az apró fűszereket (koriander, mustármag), azok egy szűrőn keresztül öntse!
Ha ráöntöttük, újból nyomkodjuk kicsit meg, de ne keverjük! Rakjunk rá egy fedőt, amit nem kell rázárni, csak rárakni! Ne ijedjünk meg, nem fogja rögtön ellepni! Hagyni kell összeesni, ez nagyjából 4-8 óra alatt meg is történik. Ezt követően 3 napon át, naponta 2x-3x megkeverjük (a végén a fedőt mindig visszatesszük). A harmadik nap elteltével véglegesen lezárjuk és hideg helyre tesszük! Nagyon fontos, hogy kézzel és fém eszközzel soha ne érjünk hozzá!!! Ekkorra gyakorlatilag már fogyasztható állapotban van, de a nagyobb siker érdekében hagyjuk állni egy-két hetet, úgy sokkal jobb lesz az íze!
Jó étvágyat kívánok mindenkinek hozzá!
KT